Jak Założyć Bloga i Zarabiać w 2019

“Czym właściwie się zajmujesz?” to najczęściej zadawane mi pytanie, gdy mówię, że jestem blogerką podróżniczą. Nie ważne jak niewiarygodnie to brzmi, blogowanie o podróżach może być prawdziwą pracą i  stało się moją w 2015. Niestety, nie można po prostu “dostać tej pracy” z dnia na dzień. Nie ma znaczenia czy chcecie blogować zawodowo czy prywatnie, oto mini poradnik jak zacząć i prowadzić bloga podróżniczego. Dowiecie się, co należy wziąć pod uwagę na samym początku, ponieważ niektóre rzeczy są nieodwracalne.

Dlaczego Chcesz Zostać Blogerem Podróżniczym?

Dlaczego chcecie zostać blogerami podróżniczymi jest najważniejszym pytaniem i powinniście odpowiedzieć sobie na nie zanim jeszcze zaczniecie rozważać uruchomienie strony internetowej. Po obejrzeniu wszystkich moich pięknych zdjęć w Internecie, na których wyglądam jakbym nie pracowała w ogóle, wielu z Was wydaje się, że też by tak chciało. Blogowanie o podróżach nie jest łatwe. Często pracuję godzinami bez żadnej przerwy. Zatem oto mój przewodnik jak zacząć bloga podróżniczego.

Jak Założyć Bloga i Zarabiać w 2019?

Pierwszą rzeczą, z której musicie sobie zdać sprawę, jest to, że nadal  NIE JEST ZA PÓŹNO, ABY ROZPOCZĄĆ własnego bloga.

Chociaż istnieje wiele blogerów i influencerów tylko garstka z nich jest warta polecania. Tylko oni wykonują swoją pracę profesjonalnie. Osobiście widziałam blogerów pojawiających się znikąd i bijących na głowę znanych autorów w zakresie ruchu, zaangażowanie publiczności i pięknych zdjęć. Tak długo, jak jesteście zdecydowani i zmotywowani do ciężkiej pracy, możecie stać się następnymi gwiazdami blogosfery!

Jeśli kiedykolwiek chcielibyście przejść na wyższy poziom blogowania – zarabiać pieniądze czy zmienić wygląd, nie należy rozpoczynać bloga na WordPress. Kilka lat temu można było powoli przejść z WordPressa do profesjonalnego blogowania i uczyć się w trakcie. W 2019, jedynym sposobem, aby stać się znaczącym graczem w blogosferze musicie obrać właściwą drogę już na samym początku.

Biuro dnia
Biuro na dziś? Nie do końca, ale często muszę natychmiast odpowiedzieć na e-maile.

Znajdźcie Dobrą Nazwę Bloga

Znalezienie dobrej nazwy dla Waszego blogu może być trudne, więc się nie spieszcie. To bardzo ważne. W ten sposób będziecie rozpoznawani i zapamiętani. Nie można jej również później zmienić. Wasz blog powinien mówić Waszym czytelnikom o co tu w zasadzie chodzi.

Chciałam pisać o moich podróżach po całym świecie i tak powstała Anna Everywhere. To nazwa łatwe do zapamiętania, i zawsze można z niej wywnioskować, że jest to blog podróżniczy i że jest o mnie. Kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nazwy:

 • Nie ograniczajcie się! Nie próbujcie tworzyć nazwy, która opisuje Waszą aktualną trasę podróży, jak “Anna w Afryce”, ponieważ może to ograniczyć w przyszłości. Co zrobicie, jeśli zdecydujecie się przenieść do Azji? Nazwa z Waszym wiekiem w tytule może brzmi świetnie na początku, ale czy macie zamiar pozostać w tym wieku na zawsze? Innym przykładem może być “głodny imprezowicz” (Hungry Partier), który uświadomił sobie, że jego imię nie przysparzało mu wielu sponsorów i w końcu wyrósł z imprezowania.
 • Pomyślcie o arenie międzynarodowej! Unikałabym również nazw, które mogą nie być zrozumiałe dla wszystkich. Jeśli planujecie pisać w języku angielskim, Wasza publiczność będzie międzynarodowa, z całego świata, nie tylko australijska czy amerykańska. Na przykład, znam bloga o nazwie “Peanuts or pretzels” (Orzeszki czy paluszki). Ta nazwa może być jasne dla Amerykanów, ponieważ odnosi się do bezpłatnego wyboru przekąskę w głównych Amerykańskich liniach lotniczych. Wielu cudzoziemców nie ma o tym jednak pojęcia. Kiedy zapytać innych z czym kojarzy im się nazwa tego bloga, zazwyczaj odpowiadają “coś z orzeszkami”. Prawdopodobnie nie z tym autor chciał być kojarzony i zapamiętany. 
 • Bądźcie oryginalni! Nazwy w stylu Nomad X, Przygody X lub Wędrujący X, Obieżyświat, mogą na początku brzmieć interesująco. Jeśli jednak sprawdzicie w Google, zdacie sobie sprawę, że istnieje już wiele pozycji o podobnej nazwie.  Wasz blog nie będzie się wyróżniał i w rezultacie Wasze szanse zaistnienia w tej branży spadną. To samo dotyczy “blondynek”, “brunetek”, “rudych” lub innych nazw odnoszących się do koloru włosów. Sprawdźcie listę najlepszych blogów podróżniczych stworzoną przez Matta, aby zobaczyć jakiego rodzaju nazwy bloga już istnieją.

Konfigurowanie Kanałów w Mediach Społecznościowych

Co najmniej połowa sukcesu blogów w dzisiejszych czasach tkwi w Waszych kanałach mediów społecznościowych. Po wyborze nazwy bloga i sprawdzeniu, czy nazwa domeny jest dostępna (więcej informacji poniżej), powinniście śmiało zabezpieczyć swoje nazwy w mediach społecznościowych.

W moim przypadku, nie było to łatwe, jako, że Anna jest popularnym imieniem i kanały Social Media z “annaeverywhere” były już zajęte.

Chociaż udało mi się uzyskać nazwę na Facebooku jak i na YouTubie, nazwy “annaeverywhere” były zajęte na Twitterze i  Instagramie. W rezultacie musiałem dodać “_”, “-” i “.” do moich nazw, co nie jest idealnym rozwiązaniem, ale po prostu nie miałam wyjścia.

Od razu nie staniecie się mistrzami mediów społecznościowych. Polecam, abyście śledzili mnie jak i innych blogerów podróżniczych w mediach społecznościowych, żeby zobaczyć, co robimy na każdym z naszych kanałów.


Czy Można Rozpocząć Bloga Za Darmo?

Ci z Was, którzy chcą zacząć pisać bloga po prostu dla przyjaciół i rodziny, mogą zrobić to za darmo w WordPress.com. Tak zaczęłam własną przygodę, ale szczerze tego żałuję. WordPress.com nie daje wielu możliwości, jeśli chodzi o projektowanie, sprzedaż, reklamy i, co najważniejsze, nie pozwala dołączyć konta Google Analytics, które jest ważne, aby śledzić ruch na blogu i wysyłać swoje statystyki do potencjalnych sponsorów.

Gdy Wasz blog urośnie zrozumiecie, że im więcej odwiedzających, tym więcej ofert współpracy dostaniecie, tym więcej pieniędzy możecie wydać na bloga. Na przykład, ze względu na duży ruch na moim blogu, mój mąż i ja płacimy $400 miesięcznie za sam hosting.

Konfigurowanie Platformy Hostingowej

Istnieje wiele różnych platform, które mogą obsługiwać strony internetowe. Czym właściwie jest hosting? Hosting można porównać do małej bazy, w której będzie przechowywana zawartość witryny.

Nowym blogerom, polecam hosting bloga na Bluehost jako, że jest tani ($3,95 miesięcznie), bezpieczny i łatwy do ustawienia. Jak to wszystko ustawić?

 • Krok 1: Idźcie do BLUEHOST.
 • Krok 2: Kliknijcie na Rozpocznij (Get Started) stronę internetową i wybierzcie plan.

Możecie przeczytać mój Tutorial Bluehost Krok Po Kroku, jak rozpocząć blog na WordPress z Bluehost ze screenami, które Wam w tym pomogą. Sprawdźcie tutaj.


Dlaczego Powinniście Zainstalować WordPress.org?

WordPress.ORG jest często mylony z wordpress.COM, mimo, że mogą wyglądać podobnie, to zupełnie co innego. WordPress.ORG to program, który działa na stronach z własnym hostingiem i będziecie go potrzebować na Waszym blogu. Panel jest taki sam jak na darmowym wordpress.com z możliwością dodania większej ilości widżetów, pluginów itp. Nie martwcie się, jeśli na początku czujecie się tym przytłoczeni – wszystkiego nauczycie się po kolei, małymi kroczkami. Po zainstalowaniu WordPress możecie zalogować się do Waszej witryny za pośrednictwem dashboard. Voila!

Nie będę Wam ściemniać, istnieją alternatywy dla WordPressa, ale niektóre motywy i wtyczki będą działały tylko na WordPress. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcecie pracować z WordPress, istnieje również Joomla (plusy: wielojęzyczna opcja) lub Blogger.


Wybierzcie Odpowiedni Motyw Dla Bloga

Gdy już Wasz blog zacznie swoje życie, możecie zatrudnić projektanta/developera na Upwork, który Wam wszystko sprawnie zainstaluje, jeśli sami nie czujecie się z tym pewnie. Nie martwcie się motywem Waszego bloga, możecie go zmienić wiele razy podczas kariery blogowej. Swój zmieniłam czterokrotnie w ciągu 4 lat, aż w końcu byłam z niego zadowolona.

Dla początkujących, polecam piękne motywy z 17th Avenue. Są tanie i łatwe w użyciu. Ponadto, zawsze możecie wysłać e-maila z zapytaniem i prośbą o pomoc do ich programistów. Jeśli lubicie prostotę, to miejsce dla Was. Istnieje również wiele innych motywów dostępnych online.

Po katastrofie z motywem Pipdig przeprojektowałam bloga i jestem teraz na Generate Press z dużą ilością niestandardowych usprawnień.


Zainstalujcie Wtyczki

Będziecie potrzebować wtyczek na Waszej stronie. Czym są wtyczki (pluginy)? Są to dodatkowe aplikacje innych firm, które sprawiają, że Wasza strona wygląda i funkcjonuje lepiej. Możecie wyszukać je w sekcji wtyczki panelu WordPress lub po prostu je wygooglować. Długo walczyłam, aby znaleźć odpowiednie pluginy, więc oto co Wam polecam:

 • Akismet – ten plugin ochroni Was przed spamem.
 • Really Simple Share – czy chcecie, aby Wasze posty były udostępniane w mediach społecznościowych? Oczywiście!
 • Broken Link Checker – to łatwy sposób, aby sprawdzić, czy wszystkie linki na Waszym blogu działają sprawnie. Czytelnicy nie chcą kliknąć na link, który prowadzi donikąd.
 • Redirection – bardzo ważna wtyczka, jeśli planujecie zmianę adresów URL.  Wszyscy z nas zmieniają adresy URL raz na jakiś czas.
 • Thank Me Later – po skomentowaniu Waszego posta, czytelnicy dostaną mail z podziękowaniami oraz linkami do Waszych kanałów mediów społecznościowych. To świetny sposób, aby zdobyć więcej followersów.
 • Yoast SEO – prosty plugin, aby usprawnić Wasze SEO. Chociaż nie sprawi, że Wasze artykuły trafią na szczyty rankingów, to nauczycie się jak pisać pod SEO.
Nie potrzebujecie tylu wtyczek co ja aby rozpocząć Waszego bloga. Możecie dodać je później.

Voila! Zacznijcie Pisać!

To w zasadzie tyle! Teraz możecie pisać, zaczynając od strony “o stronie/o mnie/o blogu”, która będzie najczęściej odwiedzaną na Waszym blogu. Nie zniechęcajcie się, jeśli Wasz blog nie będzie miał dużo odwiedzających na samym początku.

Nie zrażajcie się – potrzeba miesięcy, aby zdobyć publiczność. Najpierw powinniście skupić się na tym, aby Was zauważono. Dotrzyjcie do innych blogerów podróżniczych i magazynów internetowych. Poprosić o napisanie posta gościnnego lub weźcie udział w wspólnym tworzeniu artykułów na innych blogach.

Nie mogę nauczyć Was wszystkiego o blogowaniu w jednym poście, powstałaby z niego książka. Kursy dla blogerów mogą to zrobić lepiej ode mnie.


Kursy Online, Które Polecam:

 • Superstar Blogging – Stworzony przez Nomadic Matt, i czy Wam się to podoba czy nie, jest autorem najpopularniejszego bloga podróżniczego na świecie. Koncentruje się na przekształcaniu bloga w biznes, optymalizacji SEO, robi bardziej zaawansowany pitching. Superstar Blogging kupił wcześniej popularny kurs o nazwie Travel Blog Success, więc teraz będziecie mieli dostęp do obu!
 • Making Sense od Cents – dlaczego? Bo na pewno można się wiele nauczyć od kogoś, kto zarabia  ponad $150 000 miesięcznie tylko za linkach afiliacyjnych. 
 • Photo Muse Masterclass – doskonały kurs fotografii dla początkujących i średniozaawansowanych. Moja znajoma Kristin jest jego autorką. Wyjaśnia wszystko, co musicie wiedzieć o fotografii. Przeglądałam jego treści, więc mogę za niego ręczyć.

Polecam również kilka grup na Facebooku, w których możecie zadawać pytania i uzyskać porady. Dla przykładu: Under 1000 Club dla początkujących i Making Money dla bardziej zaawansowanych blogerów, ale istnieje o wiele więcej grup.

Możecie również uczestniczyć w konferencjach dla blogerów podróżniczych, takich jak Travelcon, TBEX, WTM, Traverse, Women in Travel Summit, spotkać innych blogerów i poznać kilka sztuczek! Nigdy nie wiadomo, na kogo można trafić i jak może pomóc w przyszłości. Swojego męża poznałam właśnie na TBEX na Florydzie:-)

Networking w: TBEX Florida in 2015
Networking w: TBEX Florida in 2015

Nauczycie się więcej w praniu…

Na początku blogowania nie powinniście przejmować się SEO, ale możecie zacząć o tym myśleć. SEO oznacza Search Engine Optimization i w zasadzie odnosi się do bycia łatwo znalezionym w wyszukiwarce Google. Istnieje wiele sposobów, aby poprawić swoje SEO, ale to temat na inny post.

Blogowanie o podróżach nie jest tak proste, jak by się wydawało. Nie powinniście oczekiwać żadnych wielkich korzyści przez co najmniej rok lub dwa. Większość z nas, blogerów na pełen etat, pracuje ponad 30 godzin tygodniowo, w międzyczasie jeżdżąc na press tripy i tworząc nowe projekty. Najważniejszą rzeczą jest aby się nie poddawać!

Jeśli szukacie sposobów, aby zarabiać na blogowaniu i spieniężyć bloga podróżniczego, sprawdźcie mój post jak zarabiać na blogu.

Macie pytania? Kłopoty? Zapytajcie mnie poniżej & powodzenia!

Leave a Comment

%d bloggers like this: